Kardiologija je grana medicine koja se bavi prevencijom i liječenjem poremećaja srca i krvožilnog sustava.
Navedeno uključuje dijagnostiku i liječenje od samog rođenja, dakle od urođenih srčanih mana, zatim bolesti koronarnih arterija, ostalih bolesti srca i elektrofiziologije. Liječnik koji se bavi ovim dijelom medicine naziva se kardiolog, a kardiološko liječenje kod djece obavlja pedijatar, specijalist kardiologije.
Poliklinika Falcon Peregrin surađuje sa iskusnim stručnjacima iz područja kardiologije!

Aritmologija ili srčana aritmija
Aritmologija je specijalizirana grana kardiologije koja se bavi dijagnostikom i liječenjem poremećaja srčanog ritma, uključujući fibrilaciju atrija, ventrikularne aritmije i druge poremećaje koji mogu ugroziti život. Razvoj aritmologije usmjeren je prema primjeni naprednih dijagnostičkih alata i terapijskih metoda, uključujući invazivne elektrofiziološke postupke i ugradnju srčanih implantabilnih uređaja poput pacemakera i defibrilatora.
Dr. Josip Katić, sa svojom stručnošću i iskustvom, pruža vrhunsku skrb pacijentima s poremećajima srčanog ritma upravo u Poliklinici Falcon Peregrin. Njegov angažman u poliklinici omogućuje pacijentima pristup najmodernijim dijagnostičkim i terapijskim postupcima, uz individualizirani pristup svakom pacijentu.

Ultrazvuk srca
Potpuno bezbolna i neinvazivna dijagnostička metoda koja se provodi s ciljem pregledavanja srca i područja oko srca. Izvodi se tako da se lijeva strana prsnog koša namaže gelom za sondu kojom se prelazi preko navedenog područja. Vrijeme trajanja ovog pregleda je 20 – ak minuta, do 1h. Navedenim pregledom liječnik može ustanoviti anomalije ukoliko postoje, proučava stanje obje pretklijetke i klijetke, promjer aorte koja je najveća arterija ljudskog organizma i važna je jer dovodi krv bogatu kisikom u sve dijelove tijela i debljinu srčanog mišića.

Holter srca
Idealna pretraga za uvid u poremećaje rada srčanog ritma ili prokrvljenosti srca. Za razliku od EKG – a, ova pretraga snima se 24h te tako uspije otkriti poremećaje koje se ne mogu “uhvatiti” u kratkom snimanju običnog EKG – a. Na prsa se postavljaju elektrode koje pacijent ne smije skidati sljedeća 24h. Elektrode su spojene na jedan manji uređaj koji se pričvršćuje na pojas koji pacijent nosi. Dok se nosi holter srca mogu se neometano obavljati sve svakodnevne obveze i pretraga je potpuno bezbolna.

Holter tlaka
kontinuirano 24h mjerenje krvnog tlaka.
Pretraga kojom se prate oscilacije u radu krvnog tlaka koja se obavlja holterom naziva KMAT. Liječnik određuje ovu pretragu pri nekim od sljedećih simptoma, a to su: oštećenja srca i krvnih žila, povišenog krvnog tlaka, povišenog tlaka koji se dobio u trudnoći, povišenog sistoličkog, popularno nazvanog “gornjeg” tlaka dok je rad dijastoličkog “donjeg” tlaka normalan i slično. Pretraga također potpuno bezbolna za pacijenta.

Ergometrija
Ergometrija je precizna dijagnostička metoda koja je također potpuno bezbolna. Ergometrijom dijagnosticiramo koronarne bolesti srca i srčanih aritmija ukoliko postoje. Zapravo se mjeri frekvencija i rad srca s mjerenjem tlaka između vježbi i na takav način precizno prikazuje stanje pacijenta.